Czego może nas nauczyć spektakl?
Sztuka to nie tylko forma rozrywki i sposób na odreagowanie stresu. Obcowanie z różnymi formami kultury to także bezcenne źródło wiedzy oraz nauka empatii i krytycznego myślenia. Wyjątkowe miejsce w tym zestawieniu zajmuje teatr. Czego dzieci mogą się nauczyć podczas spektakli?
Po co nam teatr?
W e współczesnym świecie ulubioną formą rozrywki wielu dzieci i dorosłych stały się seriale, filmy, bajki oraz streamingi internetowych twórców. Z tego powodu to właśnie na przedszkolu i szkole w dużej mierze spoczywa obowiązek zapoznania młodych ludzi z dorobkiem kultury.
Istotnym punktem podstawy programowej w oświacie zajmują tematy związane z teatrem. Teoria jest ważna, jednak jeszcze ważniejsze jest „żywe” obcowanie ze sztuką. Dlatego już przedszkolaki i młodzież w wieku szkolnym powinna mieć jak najwięcej okazji do brania udziału w różnego rodzaju spektaklach.
Teatr i spektakle w ujęciu edukacyjnym
Stefan Jaracz powiedział kiedyś, że „teatr jest tak nieodzowny jak szkoła”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że udział w przedstawieniach rozwija wyobraźnię, kształtuje osobowość, a także ma niebagatelne znaczenie w całym procesie dydaktycznym dziecka.
Wychowanie przez kulturę teatralną wpływa też pozytywnie na osobowość człowieka. Zmusza do krytycznego myślenia oraz oceny postaw i zachowań bohaterów, a także pozwala na samodzielną interpretację danego tematu.
Ważną rolę w rozwoju osobowości dziecka odgrywają ponadto zabawy inscenizowane, które wyzwalają aktywność ruchową, muzyczną, plastyczną i literacką. Wpływają przede wszystkim na rozwój języka, kształtowanie postaw społeczno-moralnych oraz uczą wyciągania wniosków na podstawie zebranych doświadczeń.
Obserwator i aktywny uczestnik
Uczeń może brać udział w spektaklu na dwa sposoby; w formie biernej - jako widz oraz w formie aktywnej - jako uczestnik.
W pierwszym przypadku dziecko obserwuje i odbiera to, co się dzieje na scenie. Może utożsamić się z bohaterem, odczuwa jego emocje, a także uczy się odróżniać dobro od zła.
W drugiej sytuacji uczeń wciela się w daną postać, co jeszcze bardziej umożliwia mu odczuwanie smutków i radości odgrywanej roli. Taka aktywność ma ogromny wpływ na rozwój człowieka w sferze edukacyjnej, emocjonalnej, poznawczej i wychowawczej.
Należy też wspomnieć, że działania natury teatralnej sprzyjają kształtowaniu wrażliwości estetycznej, która u najmłodszych przejawia się szczególnie w sferze zmysłowej i sensorycznej. Poprzez częste wizyty w teatrze, wykonywanie lalek, własnej scenografii, omawianie lub wystawianie sztuki, umacniają się i kształtują wzorce estetyczne.
Kontakt ze sztuką na wagę złota
Udział w spektaklach teatralnych to nie tylko doskonała zabawa, ale także nauka skupienia, komunikacji i współpracy.
Ponadto kontakt ze sztuką rozwija wyobraźnię, krytyczne myślenie oraz pomaga wyrobić wrażliwość estetyczną młodego człowieka. Taka zdolność dostrzegania i przeżywania otaczającego nas piękna jest szczególnie ważna w dobie komputeryzacji i szybkiego rozwoju techniki.
Warto zatem już od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z teatrem i stwarzać im jak najwięcej okazji do udziału w przedstawieniach, zarówno od strony biernej, jak i aktywnej. Dla najmłodszych z pewnością będzie to wyjątkowa przygoda, która w dłuższej perspektywie przyniesie im wyłącznie same pozytywy.
Teatr przyjeżdża do nas!
Warto pamiętać, że udział w przedstawieniach nie zawsze musi się wiązać z wyjściem poza teren placówki.
Obecnie dużą popularnością cieszą się teatry objazdowe, które odwiedzają szkoły i przedszkola. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku klas integracyjnych oraz placówek wiejskich, które znajdują się w dużej odległości od teatrów i domów kultury. W takich sytuacjach wyjazd na spotkanie ze sztuką nierzadko jest sporym wyzwaniem logistycznym.
Oferta teatrów objazdowych jest bardzo różnorodna - od klasycznego repertuaru, przez interaktywne spektakle edukacyjne, aż po imprezy tematyczne i bale karnawałowe. Jest w czym wybierać!