Menu

Dlaczego warto oddać uczniom inicjatywę?

Każdy z nas chce mieć poczucie sprawstwa. Potrzeba wolności, możliwość decydowania o sobie oraz wyrażania własnego "ja" to pragnienia, które towarzyszą człowiekowi już od najmłodszych lat. Warto je pielęgnować i rozwijać, ponieważ mają niebagatelny wpływ na późniejszą samoocenę i sposób komunikacji ze światem. W jaki sposób wspierać potrzebę sprawczości na gruncie szkolnym i jak oddawać uczniom inicjatywę? Podpowiadamy.

Dzieci (i ryby) mają głos!

"Szkoła powinna mieć więcej wolności, uczyć dzieci myśleć twórczo, krytycznie, nawiązywać relacje, być dobrym dla siebie i ludzi" - zauważa na łamach portalu Holistic dr Lech Haydukiewicz, nauczyciel i wykładowca akademicki1.

Trudno nie zgodzić się ze słowami eksperta. W powszechnie dostępnych programach nauczania niewiele jest miejsca na pomysły, w jaki sposób wykorzystać pasje i inicjatywy uczniów. To od nauczyciela zależy, czy w danym temacie zobaczy potencjał na większe zaangażowanie swoich uczniów, czy nie.

Gdyby dzieci miały większą swobodę wyboru chociażby sposobu nauki, mogłyby osiągać lepsze wyniki w nauce. Mówią o tym m.in. badania przeprowadzone na serbskich studentach. Więcej na ten temat można przeczytać >>TU<<.

Podejmując określone decyzje dzieci uczą się też budowania priorytetów, brania odpowiedzialności za własne wybory czy kształtowania nawyków skutecznego działania.

Co zyskują uczniowie?

Potrzeba swobody działania pojawia się i kształtuje w człowieku już w wieku przedszkolnym w procesie samorozwoju oraz w relacjach z innymi ludźmi. Pierwsze lata szkoły to zatem doskonały moment na wspieranie twórczej aktywności i budowanie poczucia, że zdanie i działania ucznia są ważne i mają znaczenie.

To niezbędny i niezwykle istotny czynnik rzutujący na ogólny rozwój młodego człowieka. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dziecko buduje w ten sposób poczucie własnej wartości.

Psycholog Mirosław Koft zauważa również, że poczucie sprawstwa ma wpływ na rozwinięcie m.in. asertywności, umiejętności manifestowania spontanicznych zachowań, pozytywnego myślenia i nastawienia, lojalności i ufności wobec siebie, dociekliwości, skłonności do próbowania alternatywnych rozwiązań2.

Pomysły na wspieranie inicjatyw uczniów

Warto dać dzieciom okazję do wdrożenia własnych pomysłów, ponieważ w ten sposób uczą się samodzielności, odpowiedzialności i podejmowania ryzyka. W jaki sposób to zrobić?

  • Możliwość wyboru - dzieci powinny mieć jak najczęściej możliwość dokonania wyboru. Może to dotyczyć np. metody realizacji projektu, celów wycieczki, sposobu nauki, spędzania przerwy czy metody rozwiązywania zadań. Uczniowie ćwiczą w ten sposób podejmowanie decyzji.
  • Pytania do klasy - dzieci mogą wyrazić swoje zdanie np. na temat preferowanych metod nauki. Atrakcyjna i odpowiednio dostosowana forma przekazywania oraz przyswajania wiedzy podnosi efektywność nauki.
  • Ustalanie celów i kryteriów - warto określić z uczniami cele zajęć oraz kryteria sukcesu. Takie działania zwiększają zaangażowanie dzieci w naukę, uczą manifestowania swoich potrzeb, a także zwiększają odpowiedzialność za proces uczenia.

Najważniejsza jest równowaga

Szkoła to społeczny mikroświat, w którym każdy głos ma znaczenie. Nie powinna i nie może funkcjonować bez aktywności uczniów, bo - podobnie jak demokracja - wymaga zaangażowania całej zbiorowości.

W tym specyficznym środowisku dzieci od najmłodszych lat uczą się planowania, współpracy i odpowiedzialności za podjęte decyzje. Warto więc umożliwić młodym ludziom wdrożenie ich pomysłów i inicjatyw na gruncie szkolnym. Taka samodzielność pozwoli im zbudować odpowiedni obraz siebie, a także nauczy dostrzegania, analizowania i rozumienia swojego wpływu na świat wokół. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim pytać, dawać jak najczęściej możliwość wyboru i wspólnie ustalać kryteria i cele, np. wycieczek. Równowaga między zasadami a wolnością działania pozwoli na stworzenie warunków, w których dzieci będą mogły się rozwijać nie tylko naukowo, ale i społecznie, kulturalnie oraz sportowo.

___

1 W. Wybranowski, Szkoły muszą mieć więcej swobody. Mają nauczyć dzieci przejść godnie przez życie, https://holistic.news/rozwoj-ucznia-polskie-szkoly-potrzebuja-wiecej-wolnosci/, dostęp: 17.11.2024 r.

2 Budowanie poczucia sprawstwa u dzieci, https://www.malecharaktery.pl/artykul/budowanie-poczucia-sprawstwa-u-dzieci, dostęp: 20.11.2024 r.

Sprawdź inspiracje dla uczniów
Spektakl
Maks chce psa

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter.

Administratorem danych jest Resofted Sławomir Patecki. Dane będą przetwarzane w celu wysłania informacji handlowych (newsletter). Więcej informacji o tym jak chronimy Twoje dane znajdziesz w polityce prywatności.