Warsztaty z ekspertami i miejsca poza szkołą lekarstwem na wakaty w edukacji?
W ostatnich latach polska oświata stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest rosnąca liczba wakatów na stanowiska nauczycieli. Dlaczego tak się dzieje i czy warsztaty z ekspertami mogą się okazać lekarstwem na okienka w planie zajęć?
Bezrobocie a wakaty w szkołach
W lipcu 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki poinformowało, że poziom stopy bezrobocia w Polsce jest najniższy od 34 lat1. Te wskaźniki napawają optymizmem. Jednak czy realnie odzwierciedlają sytuację w sektorze edukacji? Nie do końca.
Profil Dealerzy Wiedzy podaje, że ofert pracy dla nauczycieli stale przybywa. W maju br. było ich 16 166, natomiast pod koniec lipca - 25 452. Wakaty dotyczą głównie stanowisk dla nauczycieli matematyki, języka angielskiego oraz szkolnych psychologów.
Jak łatwo się domyślić, problem dotyczy głównie małych miejscowości. Jednak wolne posady czekają też na pedagogów z większych miast. W samej Warszawie w maju 2024 r. pojawiło się aż 2000 ofert pracy dla nauczycieli. Jeśli chodzi o skalę ogólnokrajową, tylko w ciągu jednego roku (2022/2023) liczba wakatów wzrosła o 30 proc2.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...
...finanse. Jak zaznacza rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis, nakład obowiązków, zaangażowania i odpowiedzialności zawodowej nałożonej na nauczycieli jest niewspółmierny do wynagrodzenia3. Pedagogów nie przekonują też podwyżki płac na poziomie 30 - 33 proc.
Dziś, w zależności od stopnia awansu zawodowego, nauczyciel zarabia od 4908 zł do 5915 zł. Jednak wraz ze wzrostem płacy minimalnej, różnica pomiędzy minimalnym wynagrodzeniem a pensją nauczyciela jeszcze bardziej się zmniejszyła. A to z pewnością nie motywuje do podjęcia wymagającej i odpowiedzialnej pracy w szkole.
Warsztaty z ekspertami zamiast lekcji
Nauczycieli ubywa, dzieci muszą się jednak uczyć. Jak rozwiązać problem rosnącej liczby wakatów? Doraźnym rozwiązaniem mogą się okazać warsztaty z ekspertami. To nie tylko ciekawy sposób na „załatanie dziur” w oświacie, ale również atrakcyjna forma edukacji.
Uczestnictwo w tego typu lekcjach przynosi uczniom wiele dobrego. Przede wszystkim rozwija wyobraźnię, uczy samodyscypliny oraz daje możliwość nauki poprzez doświadczanie.
Warto też zauważyć, że kreatywne lekcje zazwyczaj odbywają się niedaleko szkoły lub w samej placówce. Dzięki temu można znacznie ograniczyć czas potrzebny na dojazd do punktu docelowego. Powyższy fakt docenią szczególnie nauczyciele nauczania przedszkolnego oraz klas integracyjnych, w których wyjścia poza teren placówki nierzadko wiążą się z komplikacjami natury organizacyjnej.
Kolejnym plusem jest dzielenie kosztów. Jeśli w warsztatach bierze udział kilka grup lub klas, wówczas koszt zajęć jest niższy.
Na koniec należy wspomnieć, że warsztaty z ekspertami są nieocenioną formą pracy z uczniami problematycznymi. Odpowiednio poprowadzone spotkanie daje dzieciom szansę na aktywny udział w lekcji, a także stwarza okazję do nauki samodyscypliny i rozwijania nowych zainteresowań.
Tematyka zajęć jest niezwykle urozmaicona. Do wyboru są warsztaty naukowe, muzyczne, plastyczne, manualne oraz wiele innych. Wystarczy je odpowiednio zaplanować.
Co przyniesie przyszłość?
Alternatywne sposoby nauczania to ciekawy pomysł na urozmaicenie zajęć w szkołach i przedszkolach. Być może już niedługo warsztaty z ekspertami na stałe wpiszą się w harmonogram zajęć edukacyjnych, zajmując tym samym miejsce klasycznych lekcji. To scenariusz jak najbardziej prawdopodobny, zwłaszcza że liczba wakatów w oświacie stale i regularnie rośnie.
Czy powyższa forma przejmie rolę tradycyjnego, 45-minutowego wykładu z nauczycielem w roli głównej? Czy okaże się równie skuteczna w długoterminowej perspektywie? Czas pokaże.
Pamiętajmy jednak o jednej prostej rzeczy - uczniowie chcieliby widzieć sens w tym, czego się uczą. Warsztaty dają im szansę na doświadczanie, eksperymentowanie i wykorzystanie wiedzy w praktyce. A to nieoceniona lekcja, która na długo pozostanie w pamięci. Warto zatem skorzystać z bogatej oferty warsztatów i „na własnej skórze” przekonać się o ich skuteczności.
___
1 Wstępne dane. Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 34 lat - Money.pl
3 Koniec roku szkolnego. W placówkach brakuje nauczycieli - Wydarzenia w INTERIA.PL